اخبار و مقالات

فضای دفتر شما چگونه می تواند منجر به بهره وری بیشتر شود

یک دفتر کار ایده آل باید چگونه باشد؟ آیا باید از ردیف هایی از اطاقک های یکسان ساخته شده باشد و کارمندان نیز مانند زنبورهای کارگر بر روی صفحه کلیدهایشان تایپ کنند؟ یا یک مکان خلاقانه با فضای کافی برای حرکت و صندلی های راحت باشد و از نور طبیعی هم برخوردار باشد؟ گزینه دوم به نظر خیلی بهتر می آید. خبر خوب این که بسیاری از دفتر های کاری مدرن شروع کرده اند به اینکه نور را نیز به فضای کاری خود بیاورند، و دفترهایشان را طوری طراحی کنند که بودن در آنجا احساس خوبی به وجود آورد.

پس این دفتر جدید فوق العاده در آینده چه شکلی خواهد بود؟ مسلماً طوری ساخته می شود که نیازهای کارمندان را برطرف کند. قبلا به این صورت بود که یک کپی رایتر، یک طراح گرافیک و مدیر عامل شرکت، همه یک فضای کاری پایه ای شبیه به هم داشتند: میز، صندلی، کامپیوتر همه مثل هم (البته که میز و صندلی مدیر عامل بزرگ تر و بهتر بود). در دفاتر مدرن، فضای کاری کپی رایتر ممکن است نسبت به فضای کاری طراح گرافیک و یا مدیر عامل شرکت، با توجه به نیازهای کاملا متفاوت حرفه ای آنها، کاملا متفاوت باشد.

این فضاهای اداری جدید نیز به منظور همکاری بیشتر ساخته می شوند. کابین های کوچک و اتاق های کنفرانس تنگ نه الهام بخش هستند و نه به نوآوری کمکی می کنند، اینطور نیست؟ همکاری های بزرگ ممکن است بر سر میزهای کنفرانس اتفاق می افتد، اما در حالی که بر روی صندلی های راحت نشسته اید نیز همکاری های بزرگی وجود دارد. طراحان اداری در حال حاضر در حال خلق فضای های کاری منحصر به فرد با در نظر گرفتن نتوع های محیطی هستند.

فضاهای اداری مدرن، تعادل بیشتر بین فضاهای کاری خصوصی و فضاهای باز و مشترک ایجاد کرده اند. باید انتظار دیدن ترکیبی از فضای های کاری غیر رسمی که به منظور راحتی طراحی شده اند و مناطق همکاری رسمی تر که با صندلی های باز و مبلمان چند منظوره طراحی شده اند را داشته باشید. هر چند حفظ حریم خصوصی هم مد نظر است. دفاتری که پیش از از کابین های غیر شخصی ساخته شده بودند، اکنون دیوارهای متحرکی دارند که می تواند به حریم خصوصی افراد بیافزاید، و یا در های شیشه ای است که برای حفظ حریم خصوصی می توان آنها را بست، و در عین حال نور طبیعی نیز به فضا راه داشته باشد.

طراحان اداری در حال حاضر می دانند که نزدیک بودن به افرادی که اغلب با آنها کار می کنیم از نظر فیزیکی چقدر حائز اهمیت است، و طراحی دفاتر کار مدرن توجه به این موضوع را نشان می دهند. کارمندان به تجهیزات مورد و فضایی در کار به آن نیاز دارند نزدیک تر قرار گرفته اند. این موضوع برای کارمندی که  در کارش نیاز به همکاری و دسترسی آسان به فضای کاری دارد خیلی مهم است، درست است؟

فضاهای اداری مدرن تاثیر مثبتی بر سلامت کارکنان دارند. اول از همه، احساس خوب به طور مستقیم سطح بهره وری را  تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی کارمندان در مورد فضایی که در آن کار می کنند احساس خوبی داشته باشند، در کار خود بهتر عمل می کنند، و این موضوع در کیفیت محصولاتی که تولید می شوند پیداست.

مبلمان اداری و فضاهای ارگونومیک به راحتی کارکنان منجر می شود، و فشار فیزیکی ناشی از نشستن پشت یک میز و صندلی سفت در تمام طول روز را کاهش می دهد.

اجرای شیوه های طراحی های مدرن تر در دفاتر باعث می شود افراد از کار کردن احساس بهتری داشته باشند. کارمندانی که خوشحالند بیشتر از کارمندانی که رضایت شغلی ندارند، تمایل دارند سرکار بیانند و کمتر مرخصی بگیرند. که به طور مستقیم موجب می شود هزینه های شرکت کاهش و بازده بلند مدت افزایش یابد.

یک فضای اداری مدرن، یک محیط کار حمایتی را پرورش می دهد. هنگامی که کارمندان خودشان در مورد فضای کاری و چگونگی استفاده از آن حق انتخاب داشته باشند، احساس استقلال می کنند و در موفقیت شرکت سهم بسزایی خواهند داشت.

ما هیجان زده و امیدواریم که محیط های کاری برای کارکنان مناسب تر شود، و بی صبرانه منتظریم ببینیم چه روند های جدیدی پیش روی فضای اداری مدرن قرار دارند!