اخبار و مقالات

5 راه برای ایجاد یک فضای کاری که باعث افزایش بهره وری شما می شود

 

چه محل کارتان، منزل باشد و چه در یک دفترکار کنید، مهم است که در فضای کاری خود احساس راحتی داشته باشید. ممکن است فضای کاری تنگ باشد و عوامل پرت کننده حواس نیز کم نباشند، اما یک دفتر راحت می تواند علاوه بر بهبود روحیه شما، می بهره وری و کارایی را نیز افزایش دهد.

در اینجا به هفت نکته اشاره می کنیم که به ایجاد فضای کاری راحتتر و بهتر و افزایش بهره وری کمک می کنند.

1.      حواستان به مبلمان باشد

البته، مهم ترین چیز برای راحت بودن محل کار، داشتن صندلی و میز مناسب است. چند مورد هست که باید قبل از خرید مبلمان اداری، در نظر داشته باشید.

یک صندلی خوب باید دسته داشته باشد. دسته صندلی باید به اندازه کافی پایین باشد تا شانه ها به راحتی روی آن قرار بگیرند، زاویه خم شدن آرنج نیز باید 90 درجه باشد و پاها نیز باید صاف و محکم بر روی زمین قرار بگیرند.

میز هم به اندازه صندلی مهم است. تا وقتی می خواهید یک میز جدید بخرید و یا تصمیم دارید سفارش ساخت یک میز جدید را بدهید، شما باید اطمینان حاصل کنید که ارتفاع میز مناسب باشد. شما می توانید، البته، می توانید ارتفاع صندلی خود را تنظیم کنید اما بهتر است قبل از تصمیم گیری این چیزها را در نظر بگیرید.

2.      نور را در نظر بگیرید

در حالت ایده آل، یک فضای کاری باید تعداد زیادی پنجره و نور طبیعی داشته باشد. چرا؟ خورشید به بهبود خلق و خوی شما کمک می کند و باعث می شود سازنده تر عمل کنید. با این حال، از آنجا که این کار همیشه ممکن نیست، باید نور مصنوعی کافی در فضای کاری خود داشته باشید تا خواندن، نوشتن و فعالیت های دیگرتان راحت انجام شود.

3.      دما را تنظیم کنید

دمای دفتر کاری را نیز بسیار حائز اهمیت است. اگر بیش از حد گرم باشد، تمرکز شما را تحت تاثیر قرار دهد و اگر بیش از حد سرد باشد، بر روی بهره وریتان اثر می گذارد. شما باید بتوانید درجه حرارت فضای کاری خود را نسبت به دمای محیط خارج تعدیل کنید.

اگر نگران هزینه های نصب یک ایرکاندیشنر هستید، راه هایی برای کاهش هزینه وجود دارد. حتی می توانید یک هیتر قابل حمل بگیرید.

4.      فضای کاری خود را تزئین کنید

به راحتی نمی توان گفت فضای داخلی ایده آل برای محیط کار چیست. باور عموم این است که محیط کاری باید چیزی بین محیط خانه و یک دفتر اداری باشد، که هم احساس راحتی را منتقل کند و هم کاربردی و کارآمد باشد.

به این ترتیب هم احساس خوشایند بیشتری خواهید داشت و هم می توانید در هنگام کار بیشتر الهام بگیرید. مثلا می توانید یک پوستر الهام بخش را به دیوار دفتر خود نسب کنید. هم خلق و خوی شما را بهبود می بخشد و هم بهره وریتان را افزایش می دهد.

همچنین می توانید از چند عکس شخصی که یادآور خاطرات خوبتان هستند را نیز استفاده کنید. از یک تختۀ چوب پنبه ای استفاده کنید که عناصر تزئینی و هم عناصر عملی را بر روی آن قرار دهید. فرشی را انتخاب که به اتاق رنگ و رو بدهد. راحتی خانه را با کارآمدی دفتر کاری ترکیب کنید. هر چیزی امکان دارد.

5.      همیشه نظم و ترتیب را برقرار کنید

هیچ چیزی بدتر از یک فضای کاری آشفته نیست. این آشفتگی می تواند مانع توانایی شما در انجام کار باشد، می تواند صرف نظر از نوع استراتژی کسب و کارتان، بهره وری شما را کاهش دهد، و آرامش شما را مختل کند.

بر روی میزتان فقط چیزهایی را قرار دهید  که واقعا به آنها نیاز دارید و مطمئن شوید که به راحتی قابل دسترسی هستند. فضای کاری خود را با آیتم های تزئینی شلوع نکنید. در عوض، آنها را بر روی دیوار مقابل میز کارتان، جایی که می توانید آنها را ببینید، نصب کنید.